Film „PRO: Technika Stylu Grzbietowego i Pływania Pod Wodą” – Recenzja

Na polskim rynku pływackim pojawił się właśnie nowym film szkoleniowy, pod tytułem PRO: Technika Stylu Grzbietowego i Pływania Pod Wodą. Ten trzydziestominutowy film jest owocem wspólnej pracy Radosława Kawęckiego (dziś, trzykrotnego mistrza świata) i trenera Jacka Miciula, oraz Bartka Staneckiego (z Ośrodka Rozwoju Pływania i Kliniki Kraula), który w tamtym okresie z nimi współpracował. Sam film składa się z kilku części, analizujących różne fazy pływania stylem grzbietowym – od roli nóg w pływaniu pod wodą, po znaczenie długości kroku pływackiego. Polskie środowisko pływackie od wielu lat czeka na rzetelne i ogólnoprzystępne materiały szkoleniowe. Bez wątpienia film PRO: Technika Stylu Grzbietowego i Pływania Pod Wodą jest jedną z pierwszych odpowiedzi na ten „głód”, imponując zarazem wysokim standardem produkcji i treści.

***

Na początku, warto zwrócić uwagę na analityczną jakość prezentowanego materiału. Słynny niemiecki socjolog, Max Weber (1864-1920), jest autorem pojęcia „typ idealny”. Termin ten odnosi się do abstrakcyjnych modelów, które w idealny sposób występują tylko w teorii. W praktyce, możemy je jedynie – w mniej lub bardziej niedoskonały sposób – imitować. Podobnie jest z techniką pływania. W teorii, istnieje idealna technika. Ale w praktyce – nawet najlepsi pływacy – mogą jedynie do tego ideału dążyć, zachowując jednocześnie swoje minimalne niedoskonałości. I choć pewnie niektórzy doszukiwać się będą „dziury w całym”, rozbierając przy tym technikę Radosława Kawęckiego na części pierwsze, dla mnie jest to jedna z najlepszych „podróbek” ideału jakie kiedykolwiek widziałem. Z czystym sumieniem (i bez pistoletu przystawionego do skroni) uważam, iż Radosław Kawęcki pływa na plecach w sposób praktycznie idealny.

***

Ponieważ pływanie nie jest sportem kontaktowym, możliwe jest aby sport ten uprawiać przez wiele długich lat. Jeżeli pływacy doznają kontuzji, są to najczęściej problemy związane z uszkodzeniem stawu barkowego. Problem ten jest o tyle istotny, iż kontuzja ta jest przede wszystkim rezultatem nieprawidłowej techniki pływania. Mówiąc jeszcze ściślej, problemem jest błędne nauczanie „chwytu wody”. Osławiony już na polskich basenach „wysoki łokieć”, doprowadził do przedwczesnego końca zbyt wielu karier. Dzieje się tak ponieważ wcześniejsze łapanie wody, wcale nie oznacza lepszego łapania wody. Ten fakt jest jeszcze bardziej oczywisty gdy patrzymy na „chwyt wody” Radka Kawęckiego. Kawęcki poświęca prawie jedną trzecią fazy pływania rękami (pod wodą), na prawidłowe ustawienie ręki. Dopiero gdy znajduje się ona na odpowiedniej głębokości, zawodnik przechodzi do momentu „ciągnięcia wody”, odciążając w ten sposób staw barkowy. Dobra technika po prostu działa; i to działa na wielu frontach, pomagając i w szybkim pływaniu i w przedłużeniu karier zawodników.

***

Film PRO, nakreśla również teorię pływania grzbietem, jednocześnie prezentując konkretne ćwiczenia, które natychmiast można aplikować w różnych systemach szkoleniowych. Proponowane praktyki i rozwiązania są na tyle transparentne, że ich implementacja nie powinna stwarzać większych problemów. Z drugiej strony, warto pamiętać, że pozory mogą mylić. Bo jeżeli egzekucja poszczególnych ćwiczeń wydaje się być łatwa, to jest tak tylko dlatego, że wykonuje je jednej z najlepszych pływaków w historii polskiego pływania, trenujący pod okiem wybitnego fachowca. Dla przeciętnego pływaka imitacja poszczególnych ćwiczeń będzie raczej długoletnim projektem, a nie zwykłym dodatkiem treningowym.

***

Warto również podkreślić praktyczność omawianego filmu. Tak jak nie uczymy się wiązać butów z instrukcji obsługi, tak samo ciężko nauczyć się techniki pływania z książki. Nauka pływania to praktyczny i dynamiczny proces. A ponieważ nie każdy ma okazję szlifować technikę pływania grzbietem pod okiem trenera Jacka w Zielonej Górze, szkoleniowy materiał video jest następną najlepszą opcją. Mam także nadzieję, że powstanie kolekcja podobnych filmów, omawiających pozostałe style i elementy pływackie. Taki video kanon techniki pływania jest bardzo potrzebny, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę rozszerzające się struktury szkolenia u podstaw. Obecnie takiego całościowego produktu nie ma, co sprawia, że zainteresowane osoby narażone są na produkty o podejrzanej jakości (link).

***

A więc dla kogo ten film? Na pewno będzie on przydatny dla trenerów (każdego poziomu) i zawodników specjalizujących się w stylu grzbietowym. Dodam jednak, że pływanie na nogach pod wodą jest dziś właściwie niezbędnym elementem pływania. I właśnie z tego powodu film ten powinien dotrzeć do jak najszerszej grupy sympatyków naszego sportu. Każdy kto pływanie pod wodą traktuje poważnie, powinien ten film zakupić. Oczywiście dotyczy to również osób chcących poprawić swoje rekordy życiowe na krótkim basenie. Święta już za nami, ale w wartościowe materiały warto inwestować cały rok. Gorąco polecam!

About the author

Translate »
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Share