Nie żyje Bp. Tadeusz Pieronek

Wieczorem, 27 grudnia 2018 roku zmarł Biskup Tadeusz Pieronek. Miał 84 lata. Dla wielu osób, Biskup Pieronek były postacią polaryzującą. Zagorzali wyborcy PiS-u widzieli w nim liberała który sprzeciwiał się obecnej władzy w Polsce, a elektorat PO spostrzegał w nim sojusznika. Jaki był śp. Biskup naprawdę? To może zbyt ambitne pytanie, natomiast chciałbym się podzielić kilkoma obserwacjami na temat śp. Biskupa Pieronka.

W zeszłym roku, podczas prowadzenia moich badań politologicznych, miałem okazję poznać Biskupa Pieronka osobiście. Biskup zaprosił mnie do swojego mieszkania znajdującego się na Wawelu w celu odbycia wywiadu naukowego. Nasza rozmowa trwała ponad godzinę. Poruszyliśmy wtedy różne tematy, od rozwoju doktryny katolickiej po obecną sytuację polityczną w Polsce. Biskup imponował mi znajomością różnych kultur i systemów politycznych. Swoje odpowiedzi często zakorzeniał w historii starożytnego Egiptu i Chin.

Jego wypowiedzi były przemyślane i wyważone. Nie widziałem w nim liberała o którym czytałem w mediach. To, że dziennikarze nie rozumieją różnicy pomiędzy nauką społeczną a doktryną katolicką jest dla mnie dzisiaj oczywiste (zobacz tutaj). Jednak nasza rozmowa przekonała mnie, że w kontekście nauczania doktryny Kościoła Katolickiego, Biskup Pieronek był księdzem ortodoksyjnym. Ci którzy uważają inaczej, powinni przypomnieć sobie jego postawę z lat 90-tych, kiedy to odmawiał Komunii Świętej zwolennikom liberalizacji prawa aborcyjnego (por. Nations Under God, str. 176).

A zatem czy Biskup Pieronek był przeciwnikiem PiS? W pewnym sensie, tak. Sprzeciwiał się na przykład postawie prezesa Kaczyńskiego w sprawie ignorowania inicjatyw obywatelskich które próbują zaostrzyć prawo aborcyjne w Polsce. Z drugiej strony, postawa Biskupa była o wiele bardziej złożona. Jego otwartość i bezpośredniość interpretowane były jako liberalny atak przeciwko PiS. W praktyce pozwalało to Biskupowi docierać do ludzi którzy do Kościoła nie są przychylnie nastawieni. Z drugiej strony, Biskup Pieronek pomagał Kościołowi w Polsce zdystansować się od polityki PiS-u, co zresztą nadal pozostaje bardzo pilnym i niedokończonym zadaniem.

Zapewne wady i zalety Biskupa Pieronka będą przedmiotem wielu jeszcze debat politycznych. Wydaje mi się, że był to Biskup który działał ponad podziałami politycznymi. Im więcej czasu upłynie, tym łatwiej będzie nam to dostrzec. W między czasie, wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

(fot. Michał Lewandowski; źródło: https://www.deon.pl/161/art,4501,bp-pieronek-jestem-antyklerykalem-rozmowa.html)

About the author

Translate »
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Share